Quantcast
Channel: Kisbabanapló » Válaszok
Viewing all 78 articles
Browse latest View live

Normális, hogy napközben a gyermekem nem igényli az alvást?

$
0
0

Természetesen van olyan, hogy a gyermek ellenáll a napirendnek, hisz neki az alvás „elvesztegetett idő”. 4 éves kor után már bőven elég a napi egyszeri, egy óra alvás.

get-kids-sleep-hl-deMinden gyerek más és más, ezért a gyerekgyógyászok azt javasolják, mindegy a nap melyik szakában alussza a gyermek ezt az egy órát.

Sokszor nem is kell feltétlenül aludni, elég egy kis csendespihenő. Feküdjünk le, meséljünk, pihenjünk, nézzünk meg egy mesefilmet.

Ha a gyermek éjjel rendesen alszik, napközben játékos, mozgékony, nem bóbiskol el a tevékenységei közben, akkor nincsen azzal sem probléma, ha egy egy alvás kimarad.

Normális, hogy napközben a gyermekem nem igényli az alvást? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.


Nem káros ha sok időt töltök a számítógép előtt kismamaként?

$
0
0

Sokan mondják, hogy az elektromos dolgok – számítógép, mobiltelefon – is bocsát ki káros sugarakat. Különösen a kismamákat vizsgálták, hogy hogyan hat rájuk az elektromágneses szmog, károsítja-e a magzat egészségét. Vetélést okozhat-e az elektromágneses mező.

A kutatások bizonyították, hogy ezek sem vetélést sem fejlődési rendellenességet nem okoznak.

Természetesen az nem jó, ha órákon át ülsz a gép előtt, hisz ez akár hátfájáshoz is vezethet.  Legalább óránként kelj fel és mozogj, hisz a vérkeringés rendes működéséhez ez kell.

számítógép1

Nem káros ha sok időt töltök a számítógép előtt kismamaként? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Manikűrözhetek terhesség alatt?

$
0
0

körmökBizonyíték nincs arra, hogy a körömápoláshoz alkalmazott ápolószerek károsak lennének a magzatra.

A mai körömlakklemosókban már nincs olyan erőteljes vegyszer, tehát nem veszélyes. A gondot az okozhatja, ha a szalonban nincs jó szellőzés és sokáig szívod be az acetonos levegőt. Azonban ma már a körömstúdiókban erre is figyelnek.

A terhesség vége felé pedig egy manikűr vagy pedikűr még jól is eshet, mikor a nagy pocaktól már nem éred el te magad a lábaidat.

 

Manikűrözhetek terhesség alatt? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Miért hullik a hajam szülés után?

$
0
0

A legtöbb újdonsült anyuka tapasztalja, hogy a hajának több kevesebb része kihullik a szülés után.

A terhesség alatti hormonváltozás miatt a haj hosszabb ideig nyugalmi fázisban maradhat. Észreveheted, hogy kismamiként szebben, dúsabban és gyorsabban nő a hajad, mint a terhesség előtt.

A szülés után 12 héttel általában ezek a hajszálak kihullanak- sokszor előfordulhat, hogy akár marokszám jön ki a hajunk.

Normál esetben az ember naponta 100-125 szál hajat veszíthet, szülés után ez lehet akár 500 is. Nagyon zavaró, de hidd el nem fogsz megkopaszodni..

Tenni nem sokat tehetünk ellene, csak várjunk türelemmel. A hajmosás alatti nagy hajhullást kiküszöbölhetjük azzal, hogy egy darabig ritkábban mosunk hajat. Azonban használhatunk hajdúsító samponokat.

A szülés utáni 6 hónapban rendszerint visszaáll az eredeti hajszerkezet, azonban vannak kivételek- lehetséges, hogy az eddigi egyenes hajunkat egy dúsabb- vagy épp vékonyabb- de hullámos haj váltja fel.

haj

 

Miért hullik a hajam szülés után? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Normális, hogy a kisbabám hátrafelé kúszik?

$
0
0

Minden baba más és más. Így a mászási technika is az. Vannak babák akik hátrafelé mennek, vannak akik oldalazva, a technikák felsorolhatatlanok- de a lényeg, hogy ez mind a mászás kategóriájába tartozik.

A babák 7-10 hónaposan kezdenek mászni, ilyenkor ők választják ki melyik számukra a leginkább energia hatékony módszer.

A gyermek karja kezdetben erősebb, mint a lábai. Így előfordulhat, hogy a haladás neki egyszerűbb ha hátrafelé teszi ezt. Ahogy erősebb lesz a lába, majd változik a technikája is.

Ösztönözni persze lehet a babát, hogy másszon előre felé. Tegyünk tárgyakat elé olyan távolságra, hogy ne érje el, kelljen érte kicsit küzdenie. Ezzel az izmait is erősítjük.

A lényeg, hogy a babánál mindegy milyen módon kúszik, sőt az sem probléma, ha maga az egész mászási fázis kimarad- a fontos, hogy a baba mobilis legyen…

mászás

Normális, hogy a kisbabám hátrafelé kúszik? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Hogyan tisztítsam a fogaimat biztonságosan a terhesség alatt?

$
0
0

Az alapos fogápolás nem csak a terhesség alatt fontos, de tény, hogy ilyenkor még jobban oda kell figyelni erre.

fogA fogápoláson kívül rendszeresen járjunk fogorvoshoz is terhesség alatt. Ezzel elkerülhetőek az ínybetegségek. Jó tudni, hogy ha mi elhanyagoljuk a fogaink állapotát, az kihathat a méhben fejlődő magzatra is. Az ínybetegségek akár koraszülést is okozhatnak.

Már évek óta tudják, hogy a szervezetben bárhol fellépő gyulladás- akár az ínyben is – bizonyos hormonok megnövekedését eredményezi a testünkben. Ilyenkor előfordulhat, hogy olyan molekulák jutnak a véráramba, melyek méhösszehúzódást okozhat, mely koraszüléshez vezet.

Ne féljünk orvoshoz fordulni. Az injekciós érzéstelenítők nem károsak a magzatra. Ma már olyan különleges kezelések is léteznek, melyek kifejezetten a kismamákat szolgálják. Még a fogászati röntgen sem káros. Hisz ólomköpenyt viselsz és egy fogászati röntgen nem ad akkora besugárzást, mint egy másfajta röntgen vizsgálat.

 

Hogyan tisztítsam a fogaimat biztonságosan a terhesség alatt? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Kerti sütésnél nem baj, ha belélegzem a füstöt kismamaként?

$
0
0

Itt a nyár, jön a kerti partik, a szalonnasütések ideje. Melyeken persze kismamaként is részt veszünk- hisz ez is egy jó kikapcsolódás.

Azonban a füst belélegzésével vigyázzunk. A felszabaduló szén-monoxid káros lehet a növekedésben levő magzat egészségére. Persze ennek nagyon kicsi az esélye, hisz egy kerti sütés a szabad ég alatt zajlik, a füst elszáll. Ez a mérgezésveszély inkább a fejlődő országok kismamáit érinti, ahol a háztartásokban – tehát zárt térben – is fatüzelést használnak.

party

Kerti sütésnél nem baj, ha belélegzem a füstöt kismamaként? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Szülés után…

$
0
0

Egy hónapja szült édesanya fordult hozzám:

“…  Kérdésem lenne. Múlt hónap 23-án született a második gyermekem, 3900-gr és 54-cm. Amíg kórházba voltam minden oké volt! Ahogy haza jöttem és itt várt a nagyobbik gyerek azóta pánikolok, sokat sírok, szorongok, nem tudok enni, hány ingerem van, próbálok küzdeni ellene, hogyan lehet a leghamarabb leküzdeni? Köszönöm”

Zsuzsa dúla válaszol:

Kedves Anyuka!

Gratulálok a kisfiad születéséhez! Kívánom, hogy sok örömöd és boldogságod legyen Bennük! Teljesen természetes, hogy szülés után a legkülönfélébb érzések kavarognak benned! Szeretettel ajánlom ezt az írást, sok mindent meg fogsz érteni belőle Érzelmek a szülés után >>> 

Életünk során mindannyiunkkal előfordul, hogy lelkileg és fizikailag is kimerültté válunk. Ilyenkor lelkileg is meggyötörtnek, levertnek érezzük magunkat. Szeretettel ajánlom a figyelmedbe. http://www.zsuzsa-dula.hu/nyugtato-novenyek/ – Remélem a problémád hamarosan megszűnik! Várom a visszajelzésedet. Bármilyen segítségre szükséged van, keress meg az elérhetőségeimen.

eszik1

A szülés utáni 2–5. napon a mamák csaknem négyötödét előveszi a szomorúság – más néven baby blues –, mely hormonális okokra, az anya-magzat kapcsolat befejeződésére, az anyai felelősség vállalásának nehézségeire vezethető vissza. Jellegzetes velejárója a kialvatlanságból eredő, fokozódó kimerültség, a szorongás, a hirtelen hangulatváltozás, a gyakori sírás, a félelemérzet.

A gyermekágyi depresszió a szülést követően 4–8 héttel a mamák egytizedénél lép fel, amikor – az előbbi tünetek megjelenésén túlmenően – megfigyelhető a kilátástalanság érzése, a lelki és testi örömök elutasítása, az étvágytalanság vagy ellenkezőleg: a farkaséhség, a dühkitörés, az önvádló magatartás, a kisbaba miatti túlzott aggodalom vagy éppen a csecsemő elhanyagolása.

Különösen az első négy hétben nagyon elkél a mamának a támogatás. Roppant fontos a szorgos társ, a segítő kéz, a megértő környezet, a jó szó, a valódi elfogadás. Ám a „nem vagy te ilyen gyönge” típusú „biztatások” a maradék önbizalmát is lerombolhatják, bűntudatot keltenek benne, miközben a csökkent értékűség érzése lesz úrrá rajta.

Mindenki szeretne minél jobb anya lenni, de el kell fogadni, hogy rögtön nem megy minden úgy, mint a karikacsapás. Idővel beáll a rend és az egyensúly. Keressen az anyuka olyan közösséget, ahol a hasonló cipőben járók társaságával megoszthatja a gondjait és válaszokat kaphat a kételyeire.

S miközben a mama az anyaság csodájával ismerkedik, maradjon meg szerető hitvesnek, gyermeknek, testvérnek. Így a legjobb a babának is.

Ajánlott írás:

eszik1Teljesen természetes, hogy szülés után a legkülönfélébb érzések kavarognak benned!.

Ha tudod az indokokat, könnyebben teszel majd a rossz érzéseid ellen!
A jókedvtől a baby blueson és a „képtelen vagyok megbirkózni vele” érzésén át egészen a depresszióig a szülés utáni…

Egy kattintás ide a folytatáshoz…. → Érzelmek a szülés után >>>

 

 

Lehangoltság elleni növények

eszik1Társadalmunk igyekszik elhitetni velünk, hogyha ezeknek a birtokában vagyunk, akkor boldog és elégedett életet élhetünk.Mi tesz minket boldoggá? Sok pénz? Szabad idő? Jó társ, szerető férj? Család, gyerekek, szép ház?

Ugyanakkor e céljaink megvalósításakor sokszor vakon elmegyünk a mindennapi,…
Egy kattintás ide a folytatáshoz….  →Lehangoltság elleni növények

 

 


  • Ha tetszett nyomj egy „tetszik”-et és oszd meg barátaiddal. Ha még nem követed a Zsuzsa dúla facebook oldalát, klikk ide >>> és lájkolj, hogy minden hasznos-érdekes dologról értesülj!

Szülés után… a Kisbabanapló oldalon jelent meg.


Kismamaként egész nap fáj a lábam

$
0
0

Ez az érzés minél idősebb a terhesség annál jobban előjön. Hiszen egy súlyt cipelsz az egész testeden, ami viszonylag gyorsan „alakult” ki rajtad. Igaz a női test ezzel számol.

Jót tesznek a séták- akkor is ha úgy érzed megerőltető – mert ezzel meg tudod gátolni, hogy vérrögök alakuljanak ki a lábadban.

Ebben az esetben sokat segíthet a kismamaöv, a terhesség második felében, hisz ez egy kis súlyt levesz a lábadról, hisz tartja a hasad.

Ha a munkád hosszú egy helyben állással jár, akkor arra figyelj, hogy óránként legalább sétálj egy kicsit, ezzel a keringést normalizálod a lábban.

láb1

Kismamaként egész nap fáj a lábam a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Miben segíthetek költözéskor kismamaként?

$
0
0

Az első trimeszterben még a könnyebb dolgokban segíthetsz- de nehéz bútorokat akkor se emelj. Félő, hogy akár vetéléshez is vezethet.

Minél idősebb a terhesség  a súlypontod is megváltozik. Ha emelsz, nemcsak a babára jelentesz veszélyt, de a hátadat is nagy nyomásnak teszed ki.

Sokan ajánlják, hogy használj ilyen esetben kismamaövet, de én egyáltalán nem javaslom, hogy próbálkozz az emelgetéssel vagy a bútorok mozgatásával…

koltozes_nagy

Miben segíthetek költözéskor kismamaként? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Mennyire biztonságos a szex a harmadik trimeszterben?

$
0
0

Természetesen biztonságos, ha a terhesség normális, egészséges a kismama és a magzat is. Esetleg a nagy hasad miatt már kényelmetlen lehet néhány pozíció, ezt mindenképp tapasztaljátok ki a párotokkal, neked hogy a legjobb.

Mikor nem biztonságos a szex ebben a terhességi korban:

  • Ha a méhlepény részben, vagy egészben fedi a méhnyakat. Ilyen esetben sem maga az aktus okozhatja a szülés beindulását- ez tévhit. Sokan azt hiszik a sperma okozza ezt. Azonban a kulcs a női orgazmus- ez méhösszehúzódással jár és elindíthatja a szülést. A placentán pedig vérzést okozhat.
  • Hüvelyi vérzés esetén
  • Ha elfolyt a magzatvíz, mert ekkor már a babát nem védi semmi a fertőzésekkel szemben
  • Ha volt már korábban koraszülésed

sex-during-pregnancy-parenthood-and-kids-

 

Mennyire biztonságos a szex a harmadik trimeszterben? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Vizes alapú síkosítót használhatok terhesség alatt?

“Nem elég már az anyatej?”

$
0
0

Egy Anyuka kérdezi:

Sziasztok!
Kisfiam 7 hónapos, és nem alussza át az éjszakát, és kevesebbet is hízik, mint eddig.
Nem elég már az anyatej?

Zsuzsa dúla válaszol:

7ho

Kedves Anyuka!

Gyakori, hogy 5-6 hónapos kor után ezt tapasztaljuk a csecsemőknél. Ez azonban nem annak a jele, hogy anyatej már nem elég, és hozzá-táplálásra volna szükség.

Ez a viselkedés sokkal inkább az életkorral járó sajátosság. A fogzás megindulása már hetekkel a fogak áttörése előtt okozhat nyugtalan viselkedést, kevésbé lelkes és kitartó szopást.

Ha a baba azok közé tartozik, akik már megduplázták születési súlyukat, akkor természetes, hogy az addigi gyarapodás mértéke jelentősen csökken.

Kevesebbet fognak hízni azok a babák is, akik még nem duplázták meg születési súlyukat. A fokozott nyugtalanság azzal is összefügghet, hogy megindul a baba mozgás fejlődése,egyre többet észrevesz a környező világból és érdeklődik is iránta.

Szeretne mindent birtokba venni, elérni, ám képességei nem mindig tartanak lépést ezzel. Nincs összhangban a kíváncsiság és a testi képességek, ez sok kisbabát tesz nyugtalanná, kiegyensúlyozatlanná ebben az időszakban.

Ha nagyon nyűgös a baba, egy kis nyugtatáshoz szokott segíteni ha narancsvirág illóolajat párologtatsz a lakásban, ami enyhe nyugtató, illetve alvást segítő hatással bír.

Másik praktika: Az egyik legfinomabb és legkedveltebb fűszer. Teában, csokoládéban, cukrászkészítményekben, a gyógyszerészetben és a gyógyászatban egyaránt kellemes és értékes anyag.

A lélekre ható hatása jelentős. Nyugtat, oldja a feszültséget.http://www.zsuzsa-dula.hu/vanilia-vanilia-planifolia/

 

  • Ha tetszett nyomj egy „tetszik”-et és oszd meg barátaiddal. Ha még nem követed a Zsuzsa dúla facebook oldalát, klikk ide >>> és lájkolj, hogy minden hasznos-érdekes dologról értesülj!

“Nem elég már az anyatej?” a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

A sok sós étel veszélyt jelenthet terhesség alatt?

$
0
0

A sós ételek miatt nem kell aggódnod, kivéve, ha magas a vérnyomásod. Ha már a terhesség előtt is az volt, akkor már tudod milyen ételeket ehetsz. Ha a vérnyomásod a terhesség alatt változik meg, akkor erre az orvosod fel fogja hívni a figyelmedet, hisz folyamatosan ellenőrzés alatt vagy.

Az orvosok régebben javasolták, hogy fogyassz kevesebb sótartalmú ételt, hisz a sok só hozzájárulhat a vizesedéshez és a puffadáshoz. Ma azonban már a legtöbb szakértő úgy véli, hogy a mérsékelt mennyiségű nátrium- amit a só tartalmaz – hasznos, mert segíti a szervezet megfelelő folyadékszintjét tartani.

Tehát mértékkel megengedett a sós ételek fogyasztása.

só2

A sok sós étel veszélyt jelenthet terhesség alatt? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Mennyi csokoládét ehetek terhesség alatt?

$
0
0

Ez természetesen attól függ, mennyi a sok…A csokoládé fogyasztás maga teljesen biztonságos a terhesség alatt, de persze nem minden mennyiségben. Túlzásba ne vigyük, mert elvonja az étvágyunkat- így nem biztos, hogy megfelelő mennyiségű egészséges ételt jutattunk a babához. És persze nem mindegy a túl sok plusz kiló sem a várandóság alatt, hisz a túlsúly komoly következményekkel járhat.

A csokoládéban azért van némi koffein is. Ezért emiatt sem szabad túlzásba vinni a fogyasztását- a legjobb, ha a kismama naponta 200mg koffeint visz be naponta maximálisan a szervezetébe.

Pregnant woman eats sweets

Mennyi csokoládét ehetek terhesség alatt? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.


Hány mellből szoptassak?

$
0
0

MR-hány mell

Tényleg csak 1 mellből szabad szoptatni? Ha két mellből szoptatok, azt jelenti, nincs elég tejem? Tényleg elfogy a tej és kevés lesz a következő etetéshez, ha 2 mellből szoptatok? Honnan tudjam, hozzájutott-e a zsírdús hátsó tejhez a babám? Mikor kell mellet váltani?

http://www.rekamorvay.com/

Hány mellből szoptassak? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Mi az oka a krónikus fáradtságnak?

$
0
0

tired-momSok anyuka szenved a krónikus fáradtságban, és ennek nem csak az éjjel – nappali állandó készenlét az oka.

Sokan mondják: Persze, hogy fáradt vagy, hisz egész nap sír egy baba melletted. Ez azonban nem mindig van így.

Gondoljunk bele, már a szülés előtt sem pihenünk rendesen, hisz a hasunk akkora, hogy kényelmes alvásról már szó sem lehet . Emellé jön, hogy a baba biztos úgy fekszik, hogy az nekünk sokszor kellemetlen is lehet.

A szülés az egyik legfárasztóbb dolog a világon. Utána pedig nincs megállás. Hisz nem csak anyák leszünk, azért nők is maradunk, és a háztartást is vezetni kell- sokszor akkor mikor a pici alszik. Eltelik néhány hónap, vagy év és pihenés nélkül irány vissza dolgozni- vagy épp érkezik a kistesó..Ne csodálkozzunk, ha évek múlva is még a szülés előtti fáradalmainkat próbáljuk kipihenni.

fEzen kívül természetesen a szülést követően a szervezetünk is változik. Komoly probléma a vérszegénység. A szülés után javasolt a vaskúra, amit legalább 6 hétig folytatni kell, hogy kicsit összeszedjük magunkat.

A kóros fáradékonyság tünete lehet a depressziónak is. Ez azonban kezelhető. Viszont soha ne intézzük el annyival a dolgot, hogy majd többet alszom. Hogy az alvás kielégítő és pihentető legyen, ahhoz kezelésre van szükségünk- sokszor egy nagy beszélgetés is elég.

Végül hormonális problémák is társulhatnak a fáradékonysághoz, de hasonló tünettel jár a cukorbetegség, a pajzsmirigy-rendellenesség is. Ezek is felléphetnek a szülés után.

 

Mi az oka a krónikus fáradtságnak? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Szoptatás és a fájó mellbimbó

$
0
0

A szoptatással járnak kellemetlen tünetek is- persze van aki ezeket nem veszi észre- hisz más a fájdalom küszöbünk, de azért a legtöbb anyuka szembesül velük.

Érezhetünk égő fájdalmat a mellbimbó tájékán. Nem csoda, hisz erőteljes, folyamatos szívásnak van kitéve, amitől berepedezik a bőr. Sokszor akár vérezhet is. A szoptatás során a vérzés miatt ne aggódjunk, mert a szopó csecsemő rögtön visszaköpi a vért. A látvány persze rémisztő lehet.

A mell levegőztetése enyhítheti a fájdalmat, ha mégsem akkor használjunk bőrvédő krémeket. A legjobb a popsikenőcs.

Kerüljük azonban a petróleum alapú (vazelin) használatát, mert ez megakadályozza a nedvesség távozását a meggyötört bimbórepedésekből.

Ne szappanozzuk a fájós felületet, mert ezzel csak fokozzuk a már amúgy is kellemetlen irritációt.

anya_gyerek_kert

 

Szoptatás és a fájó mellbimbó a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Hogyan termelődik az anyatej?

$
0
0

A várandós kismama szervezetében termelődő hormonok, a progeszteron, a placentalaktogén, de főként az ösztrogén együttesen felelősek a mellek növekedéséért. Szüléskor a baba után a placenta is távozik az anyaméhből, jelentős változást eredményezve a kismama hormonháztartásában. Ennek következtében a mell növekedése megáll, és legfontosabb funkciója a tejtermelés lesz. Az anyai szervezet ekkor tetemes mennyiségű prolaktin hormont termel, mely a tejelválasztást serkenti az agyalapi mirigy hormonjaként. A baba mellre helyezésekor az agyalapi mirigy nagy mennyiségű prolaktint szabadít fel, az oxitocin hormon pedig beindítja a tej kiürülésének reflexét. Az agyalapi mirigy prolaktin hormonja felelős a tejcukor termelődésért is a mellmirigyek enzimeinek mozgósításával. A tejcukor befolyásolja a tej mennyiségét azzal, hogy folyadékot von ki a szövetekből. A prolaktin hormon felelős az újszülött növekedéséhez szükséges anyagok termelődéséért és azoknak a mirigyekbe kerüléséért.

mother-milkAz oxitocin hormon a szülés alatt a fájdalomért felel, a szoptatás időszakában a tej kiürítését segíti elő. Sok anya érez enyhe szúrást, bizsergést szoptatás közben a mellében az oxitocin véráramba kerülésének hatására, melynek következtében a tejcsatornák izmai összehúzódnak, és elősegítik a tej kiürülését. A tejürülés gyakran reflexszerűen akkor is beindul, ha az újszülött a babaszobában felsír. A szoptatás alatt a hormon a véráramon keresztül a méhbe is eljut, ahol utólagos szülési fájdalmat idézhet elő, mellyel előmozdítja az anyaméh regenerálódását.

Hogyan termelődik az anyatej? a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Kisebesedett mellbimbók

$
0
0

Különösen a szoptatás első heteiben a gyakori igénybevétel következtében a mellbimbók kisebesedhetnek. Ennek oka gyakran a nem megfelelő szoptatási technika. Nem elegendő, ha a baba csak a mellbimbót szopizza, a bimbó körüli udvar nagy részét is a szájába kell vennie. A kisebesedett bőrt helyileg kezelni kell, de első sorban a szoptatási technikán kell javítani. A szoptatás közben fellépő fájdalom elkerülése érdekében a babát 180 fokkal elfordítva tartsa a mama a melléhez. Így kevésbé irritálja a bimbó sebes felületét. Szoptatás után hagyja a kismama megszáradni a mellbimbóját, hogy a bőrfelület természetes módon regenerálódhasson.

szoptatas

Tejpangás

Felesleges tej a szoptatási időszakban bármikor keletkezhet. Akkor fordul elő, ha a baba nem szopja ki teljesen a mellben lévő tejet. Előfordulhat ez a jelenség az oxitocin hormon termelődésének zavara okán is, mely stressz hatások következménye lehet. A tejpangás okozta feszülést és fájdalmat meleg borogatással, nagyobb hatásfokkal pedig infra lámpázással kell enyhíteni.

Mellgyulladás

Ritkán, de főleg az első baba szoptatásakor fordul elő. Kétfajta gyulladást különböztetünk meg, a tejpangásost, és a baktérium által okozottat. Mindkét gyulladás magas lázzal jár, és heves fájdalomérzet alakul ki az egyik, vagy mindkét mellben. Ezek a tünetek feltétlen orvosi kezelést igényelnek, aki a szoptatás alatt szedhető antibiotikumot felírhatja.

A tejpangás és gyulladások elkerülése érdekében mindig ügyeljen a kismama arra, hogy melle a szoptatás után ne feszüljön, ezért a mellszívó használata ajánlatos. Ha melle begyullad, hideg borogatás jótékony hatású lehet.

 

 

Kisebesedett mellbimbók a Kisbabanapló oldalon jelent meg.

Viewing all 78 articles
Browse latest View live